Hladan vetar, blato, sivo nebo, kiša, sneg… Nekada je lepše i udobnije biti sa druge strane stakla, u toploj i ušuškanoj sobi. Ali, bez obzira na vremenske prilike za vaše dete je zdravo da izađe iz kuće.
Iako je napolju hladno preporučljivo je da svakog dana dete izvedete na svež vazduh, osim u ekstremnijim vremenskim prilikama kao što je jak vetar ili temperature ispod -15 stepeni Celzijusa.
Radosti na snegu, idealno na planini, bebi će činiti dobro. Ipak važna je prava zaštita od hladnoće.
Bebina koža je tanja od kože odraslih i još uvek nema u potpunosti razvijene zaštitne funkcije, pa je mnogo osetljivija na gubitak vlage i oštećenja.
Niske temperature i hladan vazduh mogu da isuše i oštete kožu vaše bebe. Zbog toga je značajno da tokom zimskih meseci obezbedite pravilnu negu kože i zadržite zdravo rumenilo bebinih obraščića.
Nega bebine kože i kupanje – kratko i slatko
Voda je vlažna, svi to znamo, ali uprkos toj činjenici predug boravak u kadici može da isuši bebinu kožu. Bebe, a posebno novorođenčad ne bi trebalo da se kupaju svakog dana.
Tri puta nedeljno je savim dovoljno, dok bi ostalih dana trebalo prati samo područje kože koje se nalazi ispod pelene.
Kupanje ne bi rebalo da traje predugo, kako bi izbegli isušivanje kože, a voda ne bi trebalo da bude pretopla.
Za kupanje bebe nemojte koristiti agresivne šampone i kupke koji u svom sastavu sadrže parfeme ili alkohol. Sapuni uglavnom dodatno isušuju kožu, pa ih treba zaobići kada je izbor za bebe u pitanju.
Teško je odupreti se slatko bebastim miomirisaima različitih kupki koje nam se nude i obećavaju čistije čisto. Međutim, za vašu bebu je najbolje da izaberete sredstvo koje će održati neophodnu vlažnost kože.
Izbegavajte trljanje dečje kože, naročito nečim grubim kao što je platnena pelena ili frotir. Ako ipak koristite nešto odaberite mekani peškiri i njime tapkajte bebinu kožu, više nego da trljate.
Osim majčinog mleka ili formule nije potrebno svojoj bebi da dajete nikakvu dodatnu tečnost. Tek između 4 i 6 meseci beba će početi da pije i vodu, čajeve, voćne sokove…
Do tada se fokusirajte na dojenje i/ili hranjenje bebe formulom i postarajte se da je uvek sita i da nije žedna. Na taj način ona u svoj organizam unosi sve potrebne hranljive materije i neophodnu tečnost.
S druge strane, starijim bebama i maloj deci morate davati dosta vode. Ne zaboravite da svakodnevni obroci obavezno sadrže sveže voće i povrće. Na taj način će ceo organizam deteta biti adekvatno hidriran, a samim tim i koža, pa će moći pravilnije da vrši svoju zaštitnu ulogu.
Izbor pravih proizvoda za negu bebine kože
Osim što brinete o sredstvima kojima kupate svoju bebu, pažljivo birajte i kreme za zaštitu kože, ali i deterdžente i omekšivače za pranje bebine odeće, posteljine i platnenih pelena.
Kreme kojima mažete kožu svog deteta mogu imati ključnu ulogu, naročito kada je u pitanju zaštita kože u zimskom periodu. Za decu sa veoma osetljivom kožom uvek birajte kreme sa što manje hemijskih supstanci koje u sebi sadrže i vodu i ulje, a ne sadrže mirise niti arome.
Za najbolje rezultate kremu ili losion nanosite na dečju kožu posle svakog kupanja. Istim sredstvom za hidrataciju namažite bebi lice i ruke i pre izlaska napolje. Ako je koža vašeg deteta izuzetno suva, odaberite kremu pre nego losion.
Ne pregrevajte kuću
Napolju je hladno i vetrovito, a vi biste želeli da vašem mališanu unutra bude toplo i prijatno. Možda zbog preterane želje da napravite udobnost, podignete temperaturu u kući više nego što bi trebalo.
Hladan vazduh i mraz mogu da oštete kožu vašeg mališana i da zacrvene obraščiće. Kada posle boravka na hladnom uđe u previše zagrejanu prostoriju to može dodatno pogoršati stanje.
Zbog toga je najbolje da održavate optimalnu temperaturu u kući (oko 21ºC).
IZVOR: Sajt bebo.club